Bierut Kiedy partia była bogiem

Autor: Lipiński Piotr

Wydawnictwo: Czarne


  • Wydawca: Czarne
  • Stron: 272
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta: średnie, wąskie; zęby: brak 3, równe, 2 plomby złote; postawa i chód: prosty, normalny; wymowa: normalnie; głos: niski; wykształcenie: umie tylko czytać i pisać. To charakterystyka więźnia Bolesława Bieruta zapisana w aktach z lat trzydziestych. Aleksander Wat zapamiętał go tak: ?zawsze był taki impersonnel, miał tę gładkość trochę fryzjerską, oślizgłość, opływowe formy?.

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

Szczegóły produktu

AutorLipiński Piotr
Wymiary14.0x22.5cm
wydawcaCzarne
isbn9788380495975
Liczba stron272
Seria cykluREPORTAŻ
OprawaTwarda
PodytułKiedy partia była bogiem
Kod paskowy9788380495975
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{