Bóg - Zło - Modlitwa.

Autor: Ludwicki Konrad

Wydawnictwo: Universitas


  • Wydawca: Universitas
  • Stron: 300
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Karol Ludwik Koniński to pisarz niezwykły, nie mający swoich poprzedników ani następców w literaturze polskiej, z rodziny wielkich gwałtowników chrześcijańskich: Pawłów i Orygenesów, Pascalów i Newmanów, Kierkegaardów i Mounierów. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmujący ważną i bardzo własną pozycję w życiu intelektualnym ? Irzykowski zaliczał go do pierwszej dziesiątki publicystów ? dziś prawie nieznany przez szerokie kręgi czytelników, wyłączony z żywego obiegu kulturowego, czekający wciąż na odkrycie i ?zaszeregowanie? w historii myśli polskiej, odpowiednie jego randze.

(Bronisław Mamoń, Karol Ludwik Koniński, Kraków 1969)Swoje Uwagi Koniński pisał całym sobą. Pisał je siłą osobowości, umysłowości i choroby. Wydawać by się mogło, iż to, co przeżyte wewnętrznie jest czymś, czego nigdy nie było; bądź mówiąc inaczej, co nie zaistniało namacalnie. Nie do końca słuszne to rozumowanie. Stany duchowe przetwarzają przecież wszystko, co z zewnątrz. Potem zaś eksplodują w postaci choćby tekstu. Refleksje wewnętrzne wzrastają w siłę, kiedy powstają ? a tak jest u Konińskiego ? przeciw temu, co wokół. Kiedy nie są wyłącznie intymnym rozważaniem, lecz są też w kontrze wobec zagrożenia. Są zmaganiem dobra ze złem ? bojem pomiędzy upadkiem a czynem. Wciąż wszakże zwracamy się w duchu do Kogoś w nas, z Kim życie nas zespoliło.

(fragment książki)Konrad Ludwicki ? prozaik, eseista, literaturoznawca. Autor sześciu książek. Ostatnio opublikował m.in. powieść Lakrimma (Katowice 2008) i jedyną, obszerną monografię na gruncie polskim dotyczącą portugalskiego pisarza i poety Fernanda Pessoi ? Pisanie jako egzystencja(lizm). Refleksja autotematyczna na marginesie ?Księgi niepokoju? Fernanda Pessoi (Warszawa 2011). Mieszka w Częstochowie i wsi Ojsławice w województwie świętokrzyskim. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

Szczegóły produktu

AutorLudwicki Konrad
Wymiary20.4x14.1
wydawcaUniversitas
isbn9788324230785
Liczba stron300
OprawaMiękka ze skrzydełkami
PodytułWokół "Uwag 1940?1942" Karola Ludwika Konińskiego
Kod paskowy9788324230785
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie


{