Bunt

Autor: Eltahawy Mona

Wydawnictwo: Prószyński Media


  • Wydawca: Prószyński Media
  • Stron: 256
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Dla Mony Eltahawy kontrowersje to chleb powszedni. Dziennikarka, od lat zaangażowana w walkę na rzecz autonomii, bezpieczeństwa i godności kobiet w społecznościach muzułmańskich, swoimi tekstami oraz działalnością budzi zarówno głosy żarliwego poparcia, jak i zajadłego sprzeciwu. Jej literacki debiut, świeżo wydany ?Bunt?, z całą mocą potępia siły politycznej, kulturalnej i religijnej represji, degradujące miliony kobiet do rangi obywateli drugiej kategorii.
Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w walkę o prawa kobiet jako bojowniczka i komentatorka, Mona Eltahawy wyjaśnia, dlaczego od 2010 roku, kiedy rozpoczęła się Arabska Wiosna, kobiety świata arabskiego muszą stać na barykadach dwóch rewolucji, walcząc ramię w ramię z mężczyznami przeciwko represyjnym reżimom, a równocześnie z całym systemem polityczno-ekonomicznym, który gnębi kobiety w Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Tunezji, Libii, Jemenie oraz innych państwach. Autorka odwiedziła każdy zakątek Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, aby spotkać się z kobietami i wysłuchać ich opowieści. Niniejsza książka stanowi apel o potępienie i o stanowczy sprzeciw wobec ? jak pisze autorka ? ?toksycznej mieszanki kultury, religii i polityki?. ?Bunt? jest żarliwym manifestem nadziei i wściekłości, w równej mierze pouczającym, co wichrzycielskim.
Mona Eltahawy jest niezależną dziennikarką i komentatorką. Jej eseje o prawach kobiet w świecie islamu pojawiały się w różnych publikacjach, w tym w ?The Washington Post? i ?The New York Times?. Gościnnie występowała w MSNBC, BBC, CNN, PBS, Al-Dżaziry, NPR, i wielu innych stacjach radiowych i telewizyjnych. Ceniona jest za ostre i krytyczne wypowiedzi. Mieszka w Kairze i Nowym Jorku.

Szczegóły produktu

AutorEltahawy Mona
Wymiary13.1x19.9
Język oryginalnyangielski
wydawcaPrószyński Media
miejscowoscWarszawa
isbn9788380692275
Wydanie1
TłumaczeJuszkiewicz Michał
Liczba stron256
OprawaMiękka
Tytuł oryginalnyHeadscarves and Hymens: Why the Middle East Needs a Sexual Revolution
PodytułO potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie
Kod paskowy9788380692275
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie


{