Do granic negocjacji

Autor: Szczepańska Anna

Wydawnictwo: Universitas


  • Wydawca: Universitas
  • Stron: 244
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Tematem książki Do granic negocjacji jest jedenastoletnia historia Zespołu Filmowego ?X? Andrzeja Wajdy, założonego w 1972, rozwiązanego w 1983 roku. Celem rozważań autorki jest zrozumienie i wyjaśnienie czytelnikowi podziału kompetencji między władzą polityczną a filmowcami wypracowanego w systemie kinematografii polskiej lat siedemdziesiątych XX wieku, a zarazem przestrzeni negocjacji zakładanej przez ten podział. Analiza 82 filmów wyprodukowanych w Zespole ?X? dla kina i telewizji została uzupełniona i wzmocniona przez badania archiwalne oraz wywiady z filmowcami i politykami. Autorka przedstawia i wyjaśnia udział filmowców w tworzeniu nowego języka filmowego, zmierzającego ? wbrew wszelkim ograniczeniom ? do opisu rzeczywistości. Wielkim atutem książki jest połączenie zachodniej perspektywy, reprezentowanej przez autorkę, z wnikliwym zrozumieniem systemowej niepowtarzalności PRL-u.

Książka Anny Szczepańskiej wpisuje się w coraz żywiej się rozwijający krąg ?badań produkcyjnych?, przedkładających ponad ?opis końcowego produktu? charakterystykę fascynującego procesu tworzenia filmu. Nakreślona tu historia Zespołu ?X? układa się w wielowątkową narrację, z której ? zależnie od zainteresowań czytelnika ? można wydobywać najróżniejsze wątki. Ciekawe, że właśnie autorka przybywająca z Francji podjęła żmudne badania w naszych archiwach krajowych, a potem przeprowadziła dziesiątki rozmów z naszymi artystami. Możemy teraz i my korzystać z rezultatów jej pracy.

Prof. dr hab. Tadeusz Lubelski

Wydano dzięki wsparciu Centrum Badawczego HiCSA przy uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Avec le concours du Centre de recherche HiCSA, université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Szczegóły produktu

AutorSzczepańska Anna
Wymiary15.0x23.6
Język oryginalnyfrancuski
wydawcaUniversitas
miejscowoscKraków
isbn9788324230990
Wydanie1
TłumaczeLubelska Elżbieta
Liczba stron244
Seria cykluHORYZONTY KINA
OprawaMiękka ze skrzydełkami
PodytułHistoria Zespołu Filmowego ?X? Andrzeja Wajdy (1972-1983)
Kod paskowy9788324230990
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{