Galeria szubrawców Narodziny (i sporadyczne upadki) profesji marszandów, ukrytych aktorów na scenie

Autor: Hook Philip

Wydawnictwo: Znak


  • Wydawca: Znak
  • Stron: 355
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Kto decyduje o randze malarza? Kto odkrył Cezanna i nadał nowy bieg artystycznym prądom w XX wieku? Dlaczego od wielu lat największe rekordy padają na aukcjach dzieł Jacksona Pollocka i Jeana-Michela Basquiata ? malarzy, których prace większość społeczeństwa odrzuca jako ?bazgroły??
Philip Hook, długoletni ekspert domu aukcyjnego Sotheby's, w fascynującej i nie pozbawionej typowo angielskiej zgryźliwości historii, analizuje wieloznaczne, ale zawsze interesowne relacje marszandów i artystów. W świecie, w którym cena pojedynczego obrazu czasem wielokrotnie przewyższa cenę domu w centrum Nowego Jorku, nie ma miejsca na subtelności. Galeria szubrawców pokazuje, kto stoi za wielkimi fortunami zamrożonymi w najsłynniejszych kolekcjach dzieł, a przede wszystkim, jak powstały w XV wieku ?rynek? wpływa na to, co uznajemy dziś za godne miana Sztuki? a co nie.

Autor zaczyna Galerię szubrawców od przywołania tzw. wywiadu prowadzonego pod schodami - strategii stosowanej przez znanego marszanda, Josepha Duveena. Mam wrażenie, że cała książka jest zapisem takiej tajemniczej rozmowy, która odkrywa fascynujące relacje między artystami a handlarzami sztuki i galerzystami.
Grażyna Kulczyk

Książka Hooka daje możliwość zajrzenia tam, gdzie bije jedno ze źródeł naszej fascynacji sztuką.
Anda Rottenberg

Szczegóły produktu

AutorHook Philip
Wymiary13.7x21.2
Język oryginalnyangielski
wydawcaZnak
miejscowoscKraków
isbn9788324049899
Wydanie1
Liczba stron355
OprawaMiękka ze skrzydełkami
Kod paskowy9788324049899
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{