Hans Jonas o etycznej odpowiedzialności nauki i techniki

Autor: Rosół Piotr

Wydawca: Universitas


Wydawca Universitas
Stron260
OprawaMiękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Celem autora jest ? jak sam to ujmuje ? po pierwsze, umieszczenie Jonasa w ramach szeroko dyskutowanej problematyki krytyki postępu technicznego, a po drugie ? zaprezentowanie zasady odpowiedzialności jako idei związanej z całą twórczością Jonasa (a nie tylko z tomem zatytułowanym Zasada odpowiedzialności).
(...) Książka w sposób udany opisuje ? postępując w ślad za różnymi pismami Jonasa ? jak rozumie on ?proces pozbawiania świata jego wymiaru etycznego?, a następnie jaka jest jego reakcja. Mianowicie twierdzi, że powstrzymanie narastającego zagrożenia dla środowiska i istnienia ludzkości, wywołanego
przez nieokiełznany rozwój nauki i techniki, wymaga przywrócenia owego wymiaru etycznego. Utworzenie nowożytnej nauki jest wedle Jonasa centralnym momentem w procesie neutralizacji bytu, najpierw przyrody, a potem w pewnym stopniu człowieka.
z recenzji profesora Stanisława Krajewskiego

Autor umiejętnie wydobywa walory przedstawianych koncepcji i propozycji, ale także odsłania ich słabsze strony. Na szczególnie aprobatywną uwagę zasługują te analizy, w których prezentuje on sposób pojmowania przez Jonasa odpowiedzialności, gdy ukazuje cechy ludzkich powinności i zobowiązań związanych z odpowiedzialnością, gdy zastanawia się nad totalnym i czasowym wymiarem odpowiedzialności. Z uznaniem również należy odnotować analizy porównawcze, to jak autor zestawia zasadę odpowiedzialności z innymi koncepcjami etycznymi, m.in. z kategorycznym imperatywem Kanta.
z recenzji profesora Włodzimierza Tyburskiego

Piotr Rosół ? etyk, filozof społeczny, nauczyciel akademicki, pracownik Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Szczegóły produktu

AutorRosół Piotr
Wymiary15.1x23.5
wydawcaUniversitas
miejscowoscKraków
isbn9788324230723
Wydanie1
Liczba stron260
OprawaMiękka ze skrzydełkami
Kod paskowy9788324230723
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{