Iłła Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Autor: Kuciel-Frydryszak Joanna

Wydawnictwo: Marginesy


  • Wydawca: Marginesy
  • Stron: 464
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Poetka, wnuczka Tomasza Zana, przyjaciela Mickiewicza, dziś najczęściej przypominana jako sekretarz marszałka Piłsudskiego. Ona sama także bardziej od wierszy ceniła swoją karierę urzędniczki, dumna, że może służyć Polsce. Ale jej debiut poetycki zrobił furorę. Zachwyt wyraził Stefan Żeromski a Jarosław Iwaszkiewicz fascynował się jej wczesnymi wierszami i do końca pozostał jej czytelnikiem. Jej przekład Anny Kareniny do dziś nie stracił świeżości, a spory z redaktorami przeszły do legendy.
To opowieść o życiu poetki, która jest też zapisem czasów i jej zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, a także wyprawą do czasów i historycznych wstrząsów, które naznaczyły jej losy, czasem przynosząc zmiany na lepsze, a częściej ? katastrofy. Na froncie I wojny światowej opatrywała żołnierzy, umarła pół roku przed zakończeniem stanu wojennego, zupełnie niewidoma.
Wielka dama i kontrowersyjna osobowość. ?Jest ekscentryczna. Mówi zawsze, co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory? ? pisała o niej Maria Dąbrowska. Emancypantka, katoliczka, na pewnym etapie socjalistka mówiła, że nie interesują jej ?podziałki polityczne? między ludźmi, ponieważ uznawała, że w każdym obozie politycznym są ludzie głupi i mądrzy oraz przyzwoici i niezbyt porządni.
Joanna Kuciel-Frydryszak ? absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracująca m.in. z ?Wysokimi Obcasami Extra? i dodatkiem ?Gazety Wyborczej? ?Ale Historia?; prowadzi zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku ? im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego.

Szczegóły produktu

AutorKuciel-Frydryszak Joanna
Wymiary14.0x22.0cm
wydawcaMarginesy
miejscowoscWarszawa
isbn9788365780546
Wydanie1
Liczba stron464
OprawaTwarda
Kod paskowy9788365780546
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{