Judasz Biografia kulturowa

Autor: Stanford Peter

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stron304
OprawaMiękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Judasz, najsłynniejszy zdrajca w dziejach. Ale kim był naprawdę - i co znaczy dla nas dzisiaj?

W tej fascynującej biografii historyczno-kulturowej pisarz oraz twórca programów radiowych i telewizyjnych Peter Stanford bada cieszącą się najgorszą opinią biblijną postać: słynnego Judasza Iskariotę, który zdradził Jezusa pocałunkiem. Rozpoczynając od analizy tekstów ewangelicznych Stanford zastanawia się, jak doszło do tego, że od dwóch tysięcy lat samo imię Judasza jest synonimem zdrady.

Czy jednak Judasz był zły do szpiku kości, czy też zarzuty stawianie mu przez chrześcijaństwo to pomyłka sądowa? Czy inspiratorem jego zdrady mógł być nie diabeł, lecz Bóg? Czy stanowiła ona element Boskiego planu, który umożliwił śmierć Jezusa i Jego zmartwychwstanie? Czy Judasz był wykonawcą woli Boga, czy narzędziem Szatana? ?Sam będziesz musiał zdecydować?, jak śpiewał w latach sześćdziesiątych Bob Dylan, ?czy Bóg był po stronie Judasza Iskarioty?.

Tamta zdrada, przypieczętowana ?pocałunkiem Judasza?, której skutkiem było skazanie i egzekucja Jezusa, odbija się echem także w naszej zeświecczonej epoce, w życiu jednostek i całego społeczeństwa, nie tylko w sferze religijnej, ale także w polityce i gospodarce. Stanford przekonuje, że Judasz stanowi ucieleśnienie naszych najgłębszych lęków związanych z przyjaźnią, zdradą i problemem zła.

W dwudziestym pierwszym wieku imię Judasza Iskarioty nadal symbolizuje obiekt miażdżącego potępienia, odrażającego zdrajcę, jak w singlu skandalizującej Lady Gagi z 2011 roku, zatytułowanym ?Judasz?, którego tematem jest miłość do złego faceta. ?Jezus jest moją cnotą,? śpiewa artystka w promocyjnym wideoklipie pełnym wizerunków i odniesień religijnych, ?a Judasz jest demonem, przy którym trwam?.

Szczegóły produktu

AutorStanford Peter
Wymiary15.0x23.0cm
wydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
isbn9788323341864
Liczba stron304
Seria cykluMUNDUS
OprawaMiękka ze skrzydełkami
Kod paskowy9788323341864
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{