Karta ateńska

Autor: Le Corbusier

Wydawca: Centrum Architektury


Wydawca Centrum Architektury
Stron324
OprawaMiękka

Opis produktu

Karta ateńska to zestaw wytycznych do projektowania nowoczesnych miast stworzony przez architektów i urbanistów związanych z organizacją CIAM (Międzynarodowe Kongresy Architektury Nowoczesnej).
Zjazd CIAM IV odbył się na statku Patris II płynącym z Marsylii do Aten oraz w samych Atenach latem 1933 roku, z udziałem przedstawicieli polskiej awangardy ? Heleny i Szymona Syrkusów oraz Anatolii i Romana Piotrowskich. Helena Syrkus twierdziła wręcz, że jako poliglotka odegrała kluczową rolę w opracowaniu tekstu ?Postanowień? kongresu, tworzonego przez wielojęzyczne grono delegatów.

Dziesięć lat później, w okupowanej Francji, Le Corbusier wydał ?Postanowienia? w zaktualizowanej i rozszerzonej wersji, jako Kartę ateńską. W powojennych dekadach stała się ona drogowskazem dla urbanistów odbudowujących i budujących miasta na całym świecie, w tym w Polsce.

Karta ateńska budzi wiele kontrowersji. Optymistyczna i humanistyczna, czy nieludzka i technokratyczna? Jedno jest pewne ? to najważniejszy miejski manifest XX wieku. Dlatego w serii FUNDAMENTY prezentujemy pierwsze od lat i najpełniejsze do tej pory polskie wydanie Karty, uzupełnione o wcześniej nie tłumaczone fragmenty.

Tekst i grafika oparte są na opracowanej przez Le Corbusiera edycji z 1943 roku.

Oryginał wzbogaciliśmy o szkic oksfordzkiego profesora geografii miejskiej Johna R. Golda Jak stworzono Kartę ateńską oraz współczesny komentarz socjolożki Joanny Kusiak, która zastanawia się do czego Karta może służyć w XXI wieku (Wściekły rozwój miasta kontra nadopiekuńczy rozsądek utopii).

Szczegóły produktu

AutorLe Corbusier
Wymiary13.2x14.5
wydawcaCentrum Architektury
isbn9788394375065
Liczba stron324
OprawaMiękka
Kod paskowy9788394375065
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{