Kobieta historia literatura

Autor: Karwowska Bożena

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN


Wydawca Instytut Badań Literackich PAN
Stron240
OprawaMiękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Trzy słowa klucze [...] kobieta, historia, literatura
? tworzą bardzo ogólną i pojemną ramę dla siedemnastu [...] zgromadzonych tu artykułów, podzielonych na cztery grupy tematyczne (części).
[...] część pierwsza wprowadza w problemy kobiecego widzenia historii i definiowania kobiecości ?w jej historycznych i narodowych odmianach?, część druga skupia się na kobiecych bohaterkach utworów ?odwołujących się do wydarzeń historycznych?, część trzecia poświęcona jest polskim powojennym emigrantkom, a czwarta zawiera szkice ?związane z kobiecymi relacjami literackimi odnoszącymi się do ważnych momentów historycznych?. [...] Kompozycja ta ? przypominająca bricolage ? ma [...] niepodważalną zaletę: staje się źródłem zaskoczeń. [...] Nieoczywistość [...] sąsiedztw może dziwić, ale zarazem daje do myślenia, co jest zresztą właściwością większości rozpraw i studiów autorstwa Bożeny Karwowskiej.
? prof. dr hab. Ewa Kraskowska

Bożena Karwowska ? associate professor na Wydziale Studiów Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej University of British Columbia w Vancouver. Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z czytelnikiem i recepcją literacką, teoriami feministycznymi oraz literacką reprezentacją kobiet w literaturach słowiańskich. Autorka książek: "Recepcja krytyczna Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego w krajach anglojęzycznych" (2000),"Ciało. Seksualność. Obozy zagłady" (2009),"Druga płeć na wygnaniu. Doświadczenie migracyjne w opowieści powojennych pisarek polskich" (2013),współredagowała (z Hanną Gosk) tomy "(Nie)obecność. Pominięcia i przemilczenia w narracjach XX wieku" (2008) oraz "(Nie)przezroczystość normalności. Obraz ładu i porządku w literaturze polskiej XX i XXI wieku" (2014). Publikuje między innymi w ?Tekstach Drugich?, ?Canadian-Slavonic Papers?, ?Przeglądzie Humanistycznym? i ?Ruchu Literackim?.

Szczegóły produktu

AutorKarwowska Bożena
Wymiary23.1x14.1
wydawcaInstytut Badań Literackich PAN
isbn9788364703850
Liczba stron240
OprawaMiękka ze skrzydełkami
Kod paskowy9788364703850
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{