Konserwacja i rekonstrukcja XIX-wiecznych fotografii pochodzących ze zbioru Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej

Autor: Kozielec Tomasz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UMK


  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK
  • Stron: 88
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Jakie działania powinien podjąć konserwator, aby skutecznie przyczyniły się do ratowania spuścizny fotograficznej? Czy pożółkłe, spłowiałe odbitki są już tylko bezużytecznymi dokumentami historii i kultury, czy nie przedstawiają już żadnej wartości? Czy ich treść jest możliwa do odczytania? Czy rekonstrukcje fotografii mogą przynieść satysfakcjonujące efekty?

W latach 2011-2016 przeprowadzono prace konserwatorskie na zbiorze fotografii przechowywanych na terenie zamkowym Biblioteki Kórnickiej. Efekty ich realizacji upubliczniono na dwóch wystawach w Toruniu oraz na wystawie w Bibliotece Kórnickiej w 2016 roku. Skromna publikacja oddana do Państwa rąk w formie katalogu ma na celu przede wszystkim upamiętnienie faktu realizacji tychże wystaw; zawiera również przykłady niektórych, bardzo syntetycznie ujętych rozwiązań konserwatorskich na zabytkowych fotografiach oraz ich cyfrowych kopiach.

Wielu konserwatorów podkreśla, że ochrona przed zniszczeniem i konserwacja fotografii to niełatwe zadania, a także, że wiedza z tego zakresu nie jest tak bardzo popularna w naszym kraju, w gronie specjalistów, w przeciwieństwie do wiedzy na temat konserwacji wielu innych rodzajów obiektów o wartości historycznej, zabytkowej ? księgozbiorów, znalezisk archeologicznych czy budynków.

Jeśli w jakikolwiek sposób publikacja przyczyni się do poszerzenia świadomości, że roztoczenie opieki nad fotografiami jest konieczne wśród właścicieli i opiekunów zbiorów fotograficznych, jeśli zainteresuje artystów zajmujących się warsztatem dawnych mistrzów fotografii, kolekcjonerów, to autor uzna, że jego cel ? popularyzacja tejże wiedzy ? został osiągnięty.

Szczegóły produktu

AutorKozielec Tomasz
Wymiary21.0x29.0cm
wydawcaWydawnictwo Naukowe UMK
miejscowoscToruń
isbn9788323138600
Liczba stron88
OprawaMiękka
PodytułKatalog wystawy
Kod paskowy9788323138600
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{