Mój ojciec

Autor: Pilecka-Optułowicz Zofia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek


  • Wydawca: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
  • Stron: 168
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Witold Pilecki. Harcerz i kawalerzysta. Uczestnik wojny 1918 i 1920. Kochający mąż i ojciec. Gospodarz majątku ziemskiego. Prezes spółdzielni mleczarskiej. Społecznik. Miłośnik przyrody. Malarz. Poeta. Uczestnik kampanii wrześniowej.

?Witold?. ?Tomasz Serafiński?, ?Roman Jezierski?. Członek-założyciel Tajnej Armii Polskiej. Ochotnik do KL Auschwitz, gdzie utworzył Związek Organizacji Wojskowych. Konspirator antysowieckiej organizacji ?NIE?. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie nadal w konspiracji.

Żołnierz wyklęty, aresztowany, osądzony i stracony przez władze komunistyczne.
Żołnierz niezłomny, zrehabilitowany i uczczony przez rząd III Rzeczypospolitej.

Czterdzieści siedem lat życia rotmistrza Witolda Pileckiego (1901? 1948),pośmiertnie awansowanego na pułkownika, to mozaika chwil zwyczajnych, przeżywanych jakby miały najwyższą wartość ? i chwil niezwykłych, doświadczanych jako naturalny obowiązek. Portret takiego człowieka ? z krwi i kości ? prezentujemy w niniejszym albumie. Albumie wspomnień córki legendarnego Rotmistrza ? Zofii Pileckiej-Optułowicz.

Urzekający, piękny (merytorycznie i edytorsko) album o Witoldzie Pileckim widzianym oczami jego córki, zwanej przez niego ?Generałką?. Są to refleksje zarówno obiektywne, jak i subiektywne. Obiektywne, bo sylwetka Rotmistrza nakreślona jest przez historyka, dr. Jacka Pawłowicza, który ma szczególny sentyment do tej postaci oraz niemały dorobek naukowy na jej temat. Szkic ten znakomicie wprowadza do rozmowy z Zofią Pilecką-Optułowicz. Subiektywny ogląd to wspomnienia Córki, kreślone bardzo osobiście i rodzinnie, z wielką szczerością ukazujące subtelną intymność relacji między członkami rodziny a Rotmistrzem. To wywiad wyjątkowy i niezwykły, nie tylko z powodu wewnętrznej szczerości i piękna duchowego Rozmówczyni, ale także z uwagi na potrzebę upubliczniania takich postaw wewnętrznych. Wartością albumu są niezwykle cenne zdjęcia, a ich dobór ? znakomity.
prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki

Szczegóły produktu

AutorPilecka-Optułowicz Zofia
Wymiary21.5x22.0cm
wydawcaWydawnictwo Sióstr Loretanek
isbn9788372578549
Liczba stron168
OprawaTwarda
PodytułWspomnienia
Kod paskowy9788372578549
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{