Nowy Aleksander Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Autor: Fulińska Agnieszka

Wydawnictwo: Historia Iagellonica


  • Stron: 212
  • Wydawca: Historia Iagellonica
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Mitrydates VI Eupator Dionysos jest jedną z najbarwniejszych postaci świata hellenistycznego. Historia zapamiętała go jako władcę o ogromnych ambicjach i zdolnościach politycznych oraz militarnych, rozmiłowanego w kulturze helleńskiej i występującego w jej obronie przeciwko ekspansji Rzymu, a zarazem człowieka bezwzględnego i okrutnego.
Nie jest to jedyna ambiwalencja w jego portrecie historycznym: ten wykształcony na sposób grecki król, piszący traktaty naukowe i korespondujący z uczonymi całego greckiego świata, był ponoć jednocześnie człowiekiem skrajnie przesądnym i zabobonnym. Zaprawiony w bojach żołnierz, który wygnany w dzieciństwie z dworu przez ojca miał wychowywać się w dziczy, nabierając Heraklesowej siły podczas walk z dzikimi zwierzętami, był jednocześnie sybarytą rozmiłowanym w luksusie i przepychu.
Autorka ? uwzględniając zarówno artystyczne formy prezentacji wizualnej, jak i te, które w swoim czasie posiadały zastosowanie czysto praktyczne ? próbuje odtworzyć obraz Mitrydatesa VI, jaki król sam propagował wśród sobie współczesnych.

Szczegóły produktu

AutorFulińska Agnieszka
Liczba stron212
wydawcaHistoria Iagellonica
OprawaTwarda
Kod paskowy9788365080240
Rok wydania2016
Wymiary16.0x24.0cm
Językipolski
isbn9788365080240

Opinie o produkcie


{