Ostatni Historia cichociemnego A.Tarnawskiego pseudonim "Upłaz"

Autor: Marat Emil, Wójcik Michał

Wydawnictwo: Wielka Litera


  • Wydawca: Wielka Litera
  • Stron: 336
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć?
? Zgadza się pan z sentencją wieńczącą monument Cichociemnych: ?Słodko i pięknie jest umierać za ojczyznę??
? Nie słyszałem gorszej sentencji. Życie jest piękne. Nie śmierć.
Dziewięćdziesięciopięcioletni Aleksander ?Upłaz? Tarnawski ? żołnierz Armii Krajowej wyszkolony w Wielkiej Brytanii i zrzucony do Polski 1941 roku w sam środek wojennego piekła ? to ostatni żyjący cichociemny. Duet Emil Marat i Michał Wójcik, autorzy między innymi wywiadu rzeki ze Stanisławem Likiernikiem ?Made in Poland?, przeprowadził z nim rozmowę w swoim stylu ? zaangażowanym, bezpośrednim, ludzkim i nieco zaczepnym.
Tarnawskiego nie sposób nie polubić. Oto żołnierz-ikona, który mówi, że nie lubi zabijać. Sceptyczny bohater, który zamiast zastrzelić przypadkowo napotkanego sowieckiego pilota ? rozmawia z nim i dzieli się jagodami. Legendarny wojownik, który nie znosi patosu. Kombatant uczulony na mitotwórstwo.
Towarzysząc Tarnawskiemu na wojennym szlaku ze Szkocji przez Nowogródczyznę do Warszawy, poznajemy kawałek wojennej rzeczywistości oczami człowieka trzeźwego i sceptycznego, który zarejestrował w pamięci nie tylko legendarne akcje jak z filmu, ale też przypadkowe śmierci, rozpacz, nudę i rezygnację. Dzięki temu ?Ostatni? jest jak klisza cudem ocalała z wojennej pożogi ? daje poczucie obcowania z namacalnym wręcz faktem, historycznym szczegółem. Jednym słowem ? z prawdą: Nie atakowaliśmy. Tylko żeśmy uciekali. Mała różnica. Po ciemku nie widać.
Autorzy ? mający już na koncie Nagrodę Historyczną Tygodnika Polityka (2015) za książkę ?Made in Poland? ? wypracowali własną, inteligentną formułę literacką, skutecznie odświeżającą nasze wyobrażenia o przełomowych wątkach polskiej historii wojennej. Oddając głos naszym narodowym bohaterom, przywracają ich losom ludzki wymiar i sprawiają, że żywy obraz minionego świata wyłania spod spiżowej powłoki mitów:
- Nie miał pan ochoty ginąć za Polskę?
- A wiecie, że jakoś nie.

Szczegóły produktu

AutorMarat Emil, Wójcik Michał
miejscowoscWarszawa
Rok wydania2016
wydawcaWielka Litera
Wymiary13.4x20.3
isbn9788380320871
Wydanie1
Kod paskowy9788380320871
Liczba stron336
Językipolski
OprawaMiękka ze skrzydełkami

Opinie o produkcie


{