Piotrowice Śląskie

Autor: Gierlotka Stefan

Wydawnictwo: Śląsk


  • Wydawca: Śląsk
  • Stron: 262
  • Oprawa: Twarda z obwolutą

Opis produktu

Przez Piotrowice wędrowały szwadrony wojsk, szli kupcy, poselstwa, orszaki królewskie. Tutejsza ziemia bogata jest w zasoby naturalne ? węgiel kamienny, kamień wapienny i urodzajną glebę, a przede wszystkim w ludzi, z pozoru małomównych, lecz serdecznych, pracowitych i miłujących swoje strony. Z dawien dawna gmina ta słynęła ze wzorowo prowadzonych gospodarstw rolnych i stawów hodowlanych. Swoisty lokalny koloryt nadawały jej działające towarzystwa kulturalne i oświatowe.
Piotrowicki urząd gminy pod koniec XIX wieku zarządzał dodatkowo miejscowościami Ochojec i Kostuchna. W okresie międzywojennym rozwijający się w okolicy przemysł nie zdominował charakteru Piotrowic, jednak ostatnio istotnym przeobrażeniom uległ ich architektoniczny i urbanistyczny kształt. Wzniesiono nowe, wielopiętrowe osiedla mieszkaniowe, modernizuje się starszą część Piotrowic. Dzielnica nabiera charakteru wszechstronnie rozwijającego się ośrodka.
W 1951 roku Piotrowice wraz z Ochojcem znalazły się w granicach Katowic. W ciągu ostatniego półwiecza zmieniło się wiele, prawie wszystko. Inny jest obraz miejscowości, jej mieszkańców, ich potrzeb i dążeń, a nade wszystko tempo życia. Mimo tych ogromnych zmian Piotrowice nie zatraciły jednak swojego
wyjątkowego charakteru.

Książka jest rezultatem pracy badawczej Stefana Gierlotki i jego pasji zgłębiania historii rodzinnej ziemi. Czytelnik znajdzie w książce opis dawnych i współczesnych dziejów Piotrowic, Ochojca i Kostuchny oraz liczne reprodukcje zdjęć, rysunków i dokumentów, obrazujących lokalny dorobek materialny, życie społeczne, kulturalne, polityczne i gospodarcze, a także środowisko naturalne.

Szczegóły produktu

AutorGierlotka Stefan
Wymiary20.5x28.0cm
wydawcaŚląsk
isbn9788371648045
Liczba stron262
OprawaTwarda z obwolutą
PodytułMonografia dziejów dzielnic Katowic, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna
Kod paskowy9788371648045
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{