Poczet Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego

Autor: Gawkowski Robert

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego


Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Stron418
OprawaTwarda

Opis produktu

Publikacja wypełnia istotną lukę w naszej wiedzy o najważniejszych postaciach Uniwersytetu Warszawskiego. Brak było do tej pory pełnego opracowania wszystkich rektorskich biografii. W zestawieniach rektorów pomijano np. okres Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor wykonał ogromną pracę archiwalną, czerpiąc informacje m.in. z teczek personalnych przechowywanych w Archiwum Akt Nowych, Archiwum PAN, Archiwum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Archiwum UW.
Teksty koncentrują się na okresie, w którym ich bohaterowie piastowali stanowisko rektora lub pracowali na UW. Autor przede wszystkim starał się, by charakter człowieka nie zgubił się w gąszczu jego dokonań. Unikał zatem wyliczania wszystkich godności, medali, zaszczytów i funkcji, kreśląc w zamian żywe portrety interesujących osobowości warszawskiego środowiska naukowego.
Początkowo "Poczet" miał się zakończyć na 1989 r., ze względu na trudność formułowania ocen i podsumowań wobec ludzi wciąż żyjących i działających. Pisanie takich biografii pozbawione jest bowiem niezbędnego dla historyka dystansu. Ostatecznie jednak ? aby zadośćuczynić postulatowi kompletności ? postanowiono zamieścić biogramy wszystkich rektorów. Tylko obecnemu rektorowi, prof. Marcinowi Pałysowi, poświęcono zaledwie kilkanaście zdań ? kiedy praca nad tekstem została zakończona, dopiero zbliżał się on do końca swojej kadencji, za wcześnie było zatem na jakiekolwiek podsumowanie.

Szczegóły produktu

AutorGawkowski Robert
isbn-serii978-83-235-1791-7
Rok wydania2016
wydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Kod paskowy9788323523284
Wymiary17.3x24.1
Seria cykluMonumenta Universitatis Varsoviensis
isbn9788323523284
Liczba stron418
Językipolski
OprawaTwarda

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{