Pożydowskie Figury Zagłady w twórczości J.Ficowskiego i Władysława Strzemińskiego

Autor: Nowicka Daria

Wydawnictwo: Pasaże


  • Wydawca: Pasaże
  • Stron: 138
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Autorka wykazała się gruntowną znajomością wybranych twórców, podjęła wyzwanie interpretacyjne, nie dość że dwukodowe, a w kontekście tytułu serii, w której książka ma być opublikowana, trzeba by rzec: przęsłowe, to jeszcze uwikłane w graniczne doświadczenie katastrofy sensu.Książka stanowi całkowicie nowe ujęcie ? o ?pożydowskim? doświadczeniu Zagłady u Jerzego Ficowskiego i Władysława Strzemińskiego porównawczo nie pisał jeszcze nikt.
prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany

Wysoko oceniam zamysł Autorki, by posłużyć się kategorią ?pożydowskie? (?trwanie zakończonych Istnień?) w odniesieniu do wybranej twórczości Władysława Strzemińskiego i Jerzego Ficowskiego. W rezultacie doszło do spotkania twórców nietuzinkowych, wrażliwych na nieobecność / obecność ?powidokową? (?obecność modalną?, jak mówi badaczka) świata żydowskiego, z determinacją szukających języka, który byłby w stanie ten ambiwalentny status oddać (?w jaki sposób poezja Jerzego Ficowskiego jest obrazowym przybliżeniem Zagłady? ? pyta Autorka). Należy podkreślić walory wykładu, dążenie do ścisłości (równoważące konieczność posługiwania się metaforą i jednorazowymi, autorskimi określeniami rozmaitych zjawisk),uporządkowanie, konkluzywność.

Darii Nowickiej wyraźnie zależy na tym, żeby nie oddać się we władzę emocji, którą wywołuje pamięć Zagłady, lecz opisać i zinterpretować estetykę i artystyczne skutki tych emocji.
prof. Piotr Śliwiński

Szczegóły produktu

AutorNowicka Daria
Wymiary15.0x21.5cm
wydawcaPasaże
isbn9788364511332
Liczba stron138
OprawaMiękka
Kod paskowy9788364511332
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie


{