Przyszłość polszczyzny-polszczyzna przyszłości

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury


  • Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
  • Stron: 377
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Przyszłość polszczyzny ? polszczyzna przyszłości to analiza stanu polszczyzny dziś, a także prognozy ? szanse i zagrożenia ? dla języka polskiego w przyszłości. Językoznawcy zadają pytanie o stan i jakość współczesnego języka Polaków, o to, jak będzie wyglądała norma przyszłości i kto ją będzie wyznaczał.

Teksty zebrane w tomie pochodzą z X Forum Kultury Słowa Przyszłość polszczyzny ? polszczyzna przyszłości zorganizowanego przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Fundację PWN oraz Narodowe Centrum Kultury.

Tom prezentuje duże walory poznawcze, żywość i emocjonalność wypowiedzi dyskutantów powoduje zaś, że tekst czyta się bardzo dobrze.

dr hab. JACEK WARCHALA

Instytut Języka Polskiego, Uniwersytet Śląski w KatowicachWarta podkreślenia jest nowatorska problematyka tomu, w historii językoznawstwa polonistyczne­go chyba jeszcze nie było zestawu głosów tak jednoznacznie zorientowanych futurologicznie. [?] Uderza powściągliwość referentów w zakresie przedstawianych prognoz, ale i niemal jednomyślna opinia wskazująca na dominację oralności i ikoniczności we współczesnej komunikacji społecz­nej, postępującą prymitywizację, wulgaryzację
i internacjonalizację polszczyzny, instrumentalne traktowanie języka, zachowania łamiące normy grzecznościowe, rosnącą siłę oddziaływania języka mediów.

prof. dr hab. BOGUSŁAW NOWOWIEJSKI

Szczegóły produktu

Wymiary17.1x23.1
wydawcaNarodowe Centrum Kultury
isbn9788379822676
Liczba stron377
OprawaMiękka
Kod paskowy9788379822676
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{