Psychoanaliza a religia

Autor: Fromm Erich

Wydawnictwo: Vis-a-vis / Etiuda


  • Wydawca: Vis-a-vis / Etiuda
  • Stron: 160
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Erich Fromm (1900-80) ? amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. Auto kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak Ucieczka od wolności, Zapomniany język, Patologia normalności, Zdrowe społeczeństwo, Rewolucja nadziei czy właśnie Psychoanaliza a religia.

Przez religię rozumie Fromm (który zresztą sam siebie określa mianem nie-teisty) każdy system poglądów określających myślenie i działanie, wspólny dla pewnej grupy, który dostarcza jednostce ram orientacji [w świecie] i przedmiotu czci. Religią są zatem podzielane przez daną społeczność wierzenia, przekonania, oczywiście wielkie systemy monoteistyczne ale także wiara w ideologię, partię, wodza.
Fromm rozróżnia religie na autorytarne i humanistyczne, przy czym w tych pierwszych liczy się posłuszeństwo, uległość, uświadomienie sobie swej małości w stosunku do Boga. Humanistyczne zaś koncentrują się na człowieku i jego rozwoju, miłości, jedności ze światem, a Bóg jest w nich symbolem mocy człowieka, a nie symbolem władzy nad człowiekiem.
Pewne napięcie między religią i psychoanalizą jest nieuniknione, jednak na pytanie czy ta druga zagraża tej pierwszej odpowiada, iż język mitów religijnych i język symboliczny snów stanowią jedność. Psychoanaliza pomija pytanie o afirmację lub negację Boga, a pyta o afirmację lub nie pewnych ludzkich zachowań. Symbol Boga jako symbol tylko religijny nie pozwala na zrozumienie, że jest to problem ludzki właśnie?

Szczegóły produktu

AutorFromm Erich
Wymiary12.6x19.4
Język oryginalnyangielski
wydawcaVis-a-vis / Etiuda
miejscowoscKraków
isbn9788379981588
Wydanie1
TłumaczeJan Karłowski
Liczba stron160
OprawaMiękka
Tytuł oryginalnyPsychonalysis and Religion
Kod paskowy9788379981588
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{