Ptasznik z Wilna o Józefie Mackiewiczu

Autor: Bolecki Włodzimierz

Wydawnictwo: Arcana


  • Oprawa: Twarda
  • Wydawca: Arcana
  • Stron: 736

Opis produktu

Józef Mackiewicz był najbardziej ?wyklętym? polskim pisarzem XX wieku. Był bezwzględnym krytykiem i nieprzejednanym demaskatorem systemu komunistycznego we wszystkich jego wcieleniach. Stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historiozoficznej. Z tego powodu stał się dla komunistów i postkomunistów, ale także dla wielu działaczy emigracyjnych, a nawet opozycyjnych w PRL wrogiem publicznym numer jeden. W odwecie za ujawnianie ? jeszcze przed 1939 r. - wpływów sowieckich w polskim życiu publicznym, był oskarżany o kolaborację z Niemcami.

Był jednym z nielicznych polskich świadków odkrywania grobów katyńskich ? jego relacje o tym ludobójstwie, złożone także przed Komisją Kongresu USA, stanowią do dziś przejmujące poznawczo i literacko, największe oskarżenie systemu bolszewickiego.

Publicystyka i reportaże Mackiewicza należą do największych osiągnięć tego typu prozy. Jego powieści i opowiadania są bezcennym świadectwem losu Polaków i innych narodów na tzw. Wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. A przewodnia idea jego twórczości ? ?jedynie prawda jest ciekawa? ? stała się dziś wykładnikiem świadomości wszystkich, którzy dążą do odkłamania wiedzy o historii współczesnej. Te kwestie doskonale przybliża i wyjaśnia Ptasznik z Wilna. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę ?Kultury? im. Zygmunta Hertza (Paryż 1991).

Opublikowany po raz pierwszy w 1991 r., gruntownie rozszerzony i uzupełniony w 2007 r., Ptasznik z Wilna jest jak dotąd jedyną, pełną monografią życia i twórczości największego pisarza emigracyjnego XX wieku, którego Czesław Miłosz zaliczył do najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.

Szczegóły produktu

Seria cykluARKANA HISTORII
AutorBolecki Włodzimierz
OprawaTwarda
wydawcaArcana
miejscowoscKraków
Rok wydania2015
Językipolski
Wymiary17.0x24.0cm
isbn9788389243546
Wydanie3
Podytułzarys monograficzny
Kod paskowy9788389243546
Liczba stron736

Opinie o produkcie


{