Stypendyści Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego 1841-1909

Autor: Gucia Dobrosława

Wydawca: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk


Wydawca Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Stron440
OprawaTwarda

Opis produktu

Towarzystwo Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, działające nieprzerwanie od 1841 do 1939 roku, to ?kluczowa organizacja poznańskiego systemu prac organicznych, niezwykle istotna w kształtowaniu polskiej klasy średniej w Poznańskiem XIX wieku, w tym tutejszej inteligencji?.
Praca, autorstwa Dobrosławy Guci ?Stypendyści Towarzystwa Naukowej Pomocy 1841-1909?, obejmuje w głównym zrębie imienny spis stypendystów TNP (ponad 5200 nazwisk). Podstawą jej opracowania były drukowane przez Dyrekcję Towarzystwa ?Wykazy stypendystów?.
Praca została opatrzona ?Przedsłowiem? Profesora Witolda Molika. W kolejnych rozdziałach autorka krótko przedstawiła podstawę źródłową opracowania, Towarzystwo Naukowej Pomocy i jego stypendystów, oraz szczegółowo opisała sposób opracowania bogatego materiału źródłowego. Publikacja zawiera także kilka cennych aneksów.
Zrąb główny pracy to imienny spis stypendystów TNP wywodzących się z różnych warstw społecznych, w układzie alfabetycznym, w którym zapisano miejsce jego urodzenia lub zamieszkania, lata nauki z podaniem nazwy szkoły/uczelni/mistrza zawodu, wysokość przyznanego mu przez Dyrekcję stypendium oraz dane zawarte w kolumnie ?Uwagi? oryginalnych ?Wykazów? przynoszące wiele cennych informacji o stypendyście, jego nauce, zmianie szkół, czy rezygnacji z dalszego pobierania stypendium.

Publikacja została wydana we współpracy z Wielkopolskim Towarzystwem Genealogicznym ?Gniazdo?.

Szczegóły produktu

AutorGucia Dobrosława
Wymiary17.0x24.5cm
wydawcaPoznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
isbn9788394304140
Liczba stron440
OprawaTwarda
Kod paskowy9788394304140
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{