Szpital leśny AK 665

Autor: Skowroński Janusz

Wydawnictwo: CB


Wydawca CB
Stron324
OprawaMiękka

Opis produktu

?Radwan?, ?Korab?, ?Nina? . I jeszcze ?Wir?, ?Grom?, ?Szyszka?, ?Magik?, ?Murzyn?, ?Sarna?, ?Orsza?, ?Norbert? i inni ? co dziś mówią te partyzanckie pseudonimy?
Szpital leśny AK ?665? to nie jest zwykła książka o partyzantach Armii Krajowej. To wnikliwa próba dotarcia i odtworzenia losów tych z nich, którzy w maju 1944 roku na Zamojszczyźnie, w Puszczy Solskiej, doprowadzili do niespotykanego fenomenu w okupowanej Polsce. Założyli szpital leśny o kryptonimie ?665?, a miesiąc później stali się uczestnikami tragicznej bitwy pod Osuchami.
Autor w pasjonujący sposób podąża śladami licznych fotografii Edwarda Buczka z Biłgoraja, znakomitego dokumentalisty życia leśnych ludzi, krok po kroku odsłaniając losy bohaterów ze zdjęć. Jedni polegli pod Osuchami, inni przeżyli. Czekały na nich represje, wyroki i więzienia, zmiana życia, miejsca zamieszkania, niekiedy zmiana nazwiska. Wielu z ?zaplutych karłów reakcji? losy rzuciły na Dolny Śląsk, do Wrocławia, Legnicy, Lubania czy Jeleniej Góry, do Wielkopolski i na Pomorze, gdzie układali sobie życie na nowo. Próbowali zaistnieć w nowej rzeczywistości, z różnym skutkiem.
Janusz Skowroński, wnikliwy dziennikarz i pasjonat odkrywania ?historii prawdziwszej?, co pokazał w swoich licznych wcześniejszych książkach, odsłania nam swój reporterski warsztat, decydując się ? wzorem Tadeusza Gumińskiego czy Zygmunta Klukowskiego ? na zapis w formie dziennika, wzbogaconego nieznanymi dokumentami. Jednocześnie ukazuje współczesną próbę przywrócenia pamięci o często zapomnianych bohaterach partyzanckiej Rzeczypospolitej Józefowskiej. I pisze o tym, jak dziś społeczności lokalne czy stowarzyszenia kształtują nowe spojrzenie na historię.
Autor w latach 1986-1987 poznał w Lubaniu i pracował w tamtejszym szpitalu z doktorem Lucjanem Kopciem. Po wielu latach ?Radwana?, komendanta szpital leśnego ?665? i innych żołnierzy niezłomnych odkrył dla nas i historii. Podążmy zatem ich śladami.

Szczegóły produktu

AutorSkowroński Janusz
Wymiary16.8x24.0cm
wydawcaCB
miejscowoscWarszawa
isbn9788373391901
Wydanie1
Liczba stron324
OprawaMiękka
PodytułŚladami partyzanckich fotografii z Puszczy Solskiej
Kod paskowy9788373391918
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{