Sztuka interaktywna Społeczny kontekst odbioru

Autor: Franckiewicz-Olczak Izabela

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder


  • Wydawca: Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder
  • Stron: 312
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Książka traktuje o sztuce interaktywnej widzianej z perspektywy socjologicznej, przedstawia sposoby przejawiania się dzieł, bada warunki ich odbioru, choć w przypadku tej sztuki ?odbiór staje się tożsamy z interakcją?.

Znajdziemy tu wiele autorskich refleksji w odpowiedzi na stawiane wobec tej sztuki ważne pytania: Czy wykształciły się już nowe wzorce zachowań odbiorców-interaktorów? Jakie uwarunkowania ma dokonująca się na oczach innych osobista i jednostkowa interakcja podmiotu z dziełem? W jakim stopniu interaktor jest wolny w swoich wyborach, a w jakim ograniczony przez rodzaj artefaktu, interfejsu lub przez społeczny kontekst interakcji?
Rozważania nie ograniczają się do tez, analiz i wniosków, po raz pierwszy chyba spotykamy badania empiryczne prowadzone w różnych miejscach przejawiania się tej sztuki, na różnych artefaktach interaktywnych i wśród twórców.
Książka będzie bardzo pomocna w zrozumieniu mechanizmów i zjawisk sztuki interaktywnej, ale też hybrydycznej kultury, w której udział wymaga coraz większej aktywności.
Według recenzji Antoniego Porczaka

Izabela Franckiewicz-Olczak, socjolog, medioznawca, adiunkt w Zakładzie Badań Społecznych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Do obszaru jej zainteresowań należą procesy demokratyzowania się kultury i sztuki, a także percepcja, odbiór i społeczny obieg sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem nowomedialnej sztuki interaktywnej. Jest autorką książki Kolor, dźwięk i rytm. Relacja obrazu i dźwięku w sztukach medialnych (2010) oraz tekstów naukowych i popularnonaukowych na temat procesów popularyzowania sztuki współczesnej

Szczegóły produktu

AutorFranckiewicz-Olczak Izabela
Wymiary13.0x21.0cm
Język oryginalnypolski
wydawcaOficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder
isbn9788364363757
Liczba stron312
OprawaMiękka
PodytułPerspektywy Ervinga Goffmana a nowe media
Kod paskowy9788364363757
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{