Sztuka - polityka - kultura. Wybór listów

Autor: Burckhardt Jacob

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego


Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Stron262
OprawaMiękka

Opis produktu

Epistolografia Burckhardta odsłania mniej znane oblicze wielkiego uczonego ? wnikliwego obserwatora rzeczywistości politycznej i klasycznego krytyka ?wynaturzeń? kultury świata nowoczesnego, człowieka o wyraźnie konserwatywnych poglądach polityczno-społecznych. Pozwala wejrzeć w jego skomplikowaną i niejednoznaczną osobowość ? humanisty i uczonego, wyczulonego w równym stopniu na formalne i tematyczne aspekty oraz funkcje sztuki dawnej, jak i na współczesną sobie poezję czy muzykę. Stanowi niepowtarzalny dokument atmosfery intelektualnej i politycznej kilku dekad XIX stulecia, w której Burckhardt kształtował swoje poglądy na historię i jej znaczenie w świecie nowoczesnego kryzysu. Prezentowany tom jest wyjątkowym uzupełnieniem Wykładów o sztuce (WUW, 2016),wzbogacając je o niezwykły rys formowania się osobowości uczonego od wczesnych lat studenckich po ostatni etap życia.
Jacob Burckhardt (1818-1897),jeden z największych historyków sztuki i kultury XIX wieku, przez całe życie prowadził bogatą korespondencję. Dziś pamiętany przede wszystkim jako autor Kultury Odrodzenia we Włoszech i Griechische Kulturgeschichte, w swoich listach zawarł fascynujący obraz epoki, w której przyszło mu żyć.

W drugiej połowie XX wieku, głównie dzięki pracom prof. Jana Białostockiego, powstała w Uniwersytecie Warszawskim tradycja udostępniania w języku polskim klasycznych tekstów o sztuce, pióra wielkich artystów, myślicieli, pisarzy i krytyków. Niniejsza seria ? prezentująca dzieła, których większości dotychczas nie przetłumaczono, o niepodważalnym znaczeniu dla nauk o sztuce i historii kultury, mądre, atrakcyjne literacko, piękne ? stanowi kontynuację tej tradycji.

Szczegóły produktu

AutorBurckhardt Jacob
Wymiary16.5x23.4
wydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
isbn9788323528357
Liczba stron262
Seria cykluDzieje Myśli o Sztuce. Biblioteka Klasyków
OprawaMiękka
Kod paskowy9788323528357
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{