W tym streszczało się niejako moje życie

Autor: Gruchała Irena

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stron552
OprawaTwarda

Opis produktu

Księgozbiór Heleny Dąbczańskiej powstał we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku. Celem kolekcjonerki była nie tylko realizacja własnej pasji bibliofilskiej, ale także zachowanie zbiorów dla przyszłych pokoleń. Dlatego jeszcze za życia przekazała je Muzeum Narodowemu w Krakowie. Niniejsza monografia przedstawia dzieje biblioteki i analizę jej zawartości na tle zjawisk charakterystycznych dla lwowskiej kultury książki tamtych czasów. Przedmiotem opisu są utwory autorów kresowych, bibliofile, miejsca nabywania książek oraz oprawy lwowskich introligatorów.

Publikacja może być interesująca nie tylko dla historyków książki, lecz także dla osób, które chcą poznać losy niezwykłej postaci, jaką była Helena Dąbczańska, i czasy, kiedy życie toczyło się powoli, a ?stara książka chodziła w blasku".

Irena Gruchała przez wiele lat pracowała w Bibliotece Jagiellońskiej, zajmując się między innymi jej komputeryzacją, a od 2001 roku jest wykładowcą Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczegóły produktu

AutorGruchała Irena
Wymiary16.5x24.5cm
wydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
isbn9788323341376
Liczba stron552
OprawaTwarda
PodytułLwowski księgozbiór Heleny Dąbczańskiej (1863-1956) jako wyraz kultury książki epoki
Kod paskowy9788323341376
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie (Dodano: 0)


{