Wesela 21

Autor: Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli


  • Stron: 312
  • Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
  • Oprawa: Miękka

Opis produktu

Najpierw decyzja, taka na całe życie. Potem długie miesiące, czasem lata przygotowań. Plany, dylematy, wybory, porady, oferty, kalkulacje, faktury, przesądy. Wreszcie ten dzień. Wzruszenie, sprawcza moc słowa. Uśmiechy, pocałunki, objęcia, życzenia, prezenty, toasty. Gorący rosół, zimna wódka. Noc, hałas, ból nóg, zawrót głowy. Trans.


?Wesela 21? ? nowa książka wydana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstała na podstawie pięcioletnich badań terenowych prowadzonych w latach 2009?2014. W bogatym zbiorze materiałów zebranych podczas trwania projektu znalazły się rozmowy ze specjalistami ślubno-weselnej branży, dokumentacja przygotowań do ślubu i udziału w uroczystościach ? dowody towarzyszenia parom w tych pełnych emocji momentach, wreszcie rejestracje dźwiękowe pięciu wesel.

Jak łączą się w pary ludzi na początku XXI wieku? Jak wyglądają przygotowania do ?godziny zero? i co dzieje się, kiedy opadną emocje? W jaki sposób moc obrzędu wciąga w wir wydarzeń? Na trzystu dwunastu stronach książki wybrzmiewa język dzisiejszej weselnej opowieści, w której splatają się dylematy narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, biznes i miłość. Ilustrują ją zdjęcia przedmiotów z weselnej kolekcji MEK (historycznej i współczesnej, pozyskanej od nowożeńców),dokumentacja badań oraz fotografie podarowane Muzeum przez pary uczestniczące w projekcie.


W ślubie i w weselu jak w soczewce skupiają się obyczaje i ich przeobrażenia. Kilkunastu autorów tekstów zawartych w książce próbuje odpowiedzieć na pytanie, co wybory dzisiejszych par i sposób przeżywania wesela mówią o czasach, w których żyjemy.

Przedsięwzięcie, którego efektem jest książka, ze wszech miar zasługuje na uwagę i docenienie. Pięcioletnie badania, prowadzone w sposób kompleksowy, przy wykorzystaniu wszelkich walorów, jakie dają inteligentnie zastosowane metody etnograficzne w połączeniu ze staranną analizą źródeł zastanych ? zarówno w wersji papierowej, jak i o zmiennej fakturze materiałów zawartych w sieci, przyniosły efekt w postaci wielowątkowej opowieści o współczesnej ?wyobraźni weselno-ślubnej? w Polsce. Prof. Wojciech J. Burszta [fragment recenzji naukowej wydawnictwa]

Szczegóły produktu

AutorPraca zbiorowa
Liczba stron312
wydawcaMuzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
isbn9788361369288
Rok wydania2016
Wymiary23.3x26.7
OprawaMiękka
Językipolski
Kod paskowy9788361369288

Opinie o produkcie


{