Wspomnienia z martwego domu

Autor: Dostojewski Fiodor

Wydawnictwo: MG


  • Wydawca: MG
  • Stron: 224
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego.
W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. W ostatniej chwili car odwołał tę karę i zamienił ją na więzienie połączone z ciężkimi robotami. Pisarz przebywał na katordze cztery lata, a doświadczenia zebrane w tym okresie pozwoliły mu przedstawić w powieści obraz życia w syberyjskim więzieniu.
Swoje wspomnienia Dostojewski wkłada w usta szlachcica, Aleksandra Pietrowicza Gorianczykowa, skazanego za zabójstwo żony na dziesięć lat ciężkich robót. Opisuje zwyczaje panujące w twierdzy, relacje między współwięźniami, ich historie, zachowania, postawy i charaktery, przedstawia różne fragmenty katorżniczego życia (pobyty w szpitalu, handel wódką, święta, kary cielesne, zachowanie przełożonych, roboty) i wiele sylwetek skazańców, pośród których wielu to ludzie dobrzy, wartościowi, z którymi nawiązuje przyjaźnie.
Większość katorżników to jednak ludzie ponurzy, dumni, ambitni, zawistni, źli i złośliwi. Awantury, kradzieże i bójki są na porządku dziennym, atmosfera moralna panująca w barakach jest dla Gorianczykowa trudna do zniesienia. Większość skazańców pochodzi ze stanu chłopskiego, do byłego ?pana? odnoszą się z pogardą, a niekiedy nienawiścią, Aleksandrowi Pietrowiczowi jako byłemu szlachcicowi jest na katordze wyjątkowo ciężko, wrogość większości współwięźniów i samotność ? to uczucia szczególnie doskwierające mu podczas pierwszych miesięcy pobytu w więzieniu.

Szczegóły produktu

AutorDostojewski Fiodor
Wymiary15.1x21.1
Język oryginalnyrosyjski
wydawcaMG
isbn9788377794296
Wydanie1
TłumaczeTretiak Józef
Liczba stron224
OprawaTwarda
Tytuł oryginalnyZapiski iz miortwogo doma
Kod paskowy9788377794296
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{