Żołnierze Wyklęci

Autor: Koprowski Marek A.

Wydawnictwo: Replika


  • Wydawca: Replika
  • Stron: 416
  • Oprawa: Twarda z obwolutą

Opis produktu

Walczyli i umierali za wolną Polskę. Niektórym udało się przeżyć...
Wspomnienia tych, dla których II wojna światowa nie skończyła się w 1945 roku. Tych, którym sumienie nie pozwalało biernie godzić się na zbrodniczy ustrój wprowadzony Polsce po ?wyzwoleniu?.
Żołnierze pod dowództwem Antoniego Żubryda ?Zucha?, Hieronima Dekutowskiego ?Zapory? czy Stanisława Sojczyńskiego ?Warszyca? nie poddali się. Nadal zbrojnie stawiali opór komunistom. Wielu z nich ? zbyt wielu ? przypłaciło to życiem. W niniejszym tomie zgromadzone zostały relacje tych, którzy ocaleli.
Są to członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz innych organizacji podziemnych. Wspominają oni wojnę, walkę z komunistami, pobyt w ubeckich więzieniach i katowniach. Niektórzy z nich otwarcie mówią, iż to, że żyją, zawdzięczają wyłącznie szczęściu.
Dzięki ich opowieściom poznajemy bliżej postaci szeregowych żołnierzy i dowódców, ich charaktery i słabości. Słowa bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń pozwalają inaczej spojrzeć na wybory dokonywane przez Żołnierzy Wyklętych, a także na codzienne ich życie w konspiracji. Dzięki tak osobistej perspektywie ?Zapora? czy ?Jastrząb?, nie przestając być bohaterami, stają się w naszych oczach bardziej ludzcy.
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939?2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii ?Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku?. Jest też laureatem nagrody ?Polcul ? Jerzy Bonicki Fundation? za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
?Do Rzeczy?

Szczegóły produktu

AutorKoprowski Marek A.
Wymiary16.0x23.0cm
wydawcaReplika
miejscowoscZakrzewo
isbn9788376745718
Wydanie1
Liczba stron416
OprawaTwarda z obwolutą
PodytułWspomnienia i relacje
Kod paskowy9788376745718
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{