Zośka Moja wielka miłość Wspomnienia Hali Glińskiej

Autor: Majewska Dorota, Prykowska-Malec Aleksandra

Wydawnictwo: Muza


  • Wydawca: Muza
  • Stron: 288
  • Oprawa: Twarda

Opis produktu

Hala była sanitariuszką batalionu ?Golski? i wielką miłością ?Zośki? Tadeusza Zawadzkiego.

Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala Krauze, Maria Rabińska, Janek Bytnar ?Rudy? i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i oczywiście Tadeusz Zawadzki ?Zośka?. I nagle, ci młodzi ludzie, tuż po maturze lub tuż przed maturą, stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się zbytnio podjęli walkę, wielu z nich zginęło. Hala wraca myślami do tragicznych przeżyć wojennych. Wspomina też lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Zmarła w 2015 roku. Wspomnienia Haliny Sapalskiej z domu Glińskiej zostały spisane przez autorki w ostatnich latach życia bohaterki.

Dorota Majewska, a później Aleksandra Prykowska-Malec towarzyszyły Halinie Sapalskiej do końca, gromadząc pokaźny materiał, będący podstawą do zapisu wspomnień. Wciąż mają też kontakt z jej rodziną. Książkę wzbogacają niepublikowane dotąd fotografie oraz dokumenty z prywatnego zbioru.

Szczególną wartością książki są opisy wydarzeń historycznych z okresu drugiej wojny światowej oraz postaci związanych z tymi wydarzeniami, obrazy przedwojennej Warszawy a także refleksyjne, nie pozbawione humoru spostrzeżenia kobiety dziewięćdziesięcioletniej.

Szczegóły produktu

AutorMajewska Dorota, Prykowska-Malec Aleksandra
Wymiary16.5x24.5cm
wydawcaMuza
miejscowoscWarszawa
isbn9788328707962
Wydanie1
Liczba stron288
OprawaTwarda
Kod paskowy9788328707962
Rok wydania2017
Językipolski

Opinie o produkcie


{