Życie na poczytaniu

Autor: Jankowicz Grzegorz

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty


  • Wydawca: Książkowe Klimaty
  • Stron: 380
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Opis produktu

Drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie rozmów Grzegorza Jankowicza, z najwybitniejszymi pisarzami, twórcami i intelektualistami naszych czasów. Życie na poczytaniu to portret współczesności odmalowany w 27 rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, ale dający też odpowiedzi na pytanie o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia przypomina serwis plotkarski. Pytania Jankowicza, na które odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, mają przede wszystkim dać odpowiedź na to, co dzieje się po czytaniu. A co się dzieje?

?Myślimy to tym, co przeczytaliśmy. Wyobrażamy sobie świat, do którego zostaliśmy zaproszeni. Nadajemy mu kształt. Meblujemy go po swojemu. Przy tym cały czas poruszamy się w naszej rzeczywistości, która wygląda już jednak nieco inaczej, a przynajmniej inaczej nam się jawi. Zaszła bowiem zmiana: najpierw w nas ? dzięki literaturze,
a potem w świecie ? za naszą sprawą.

I wtedy budzi się w nas potrzeba rozmowy. Jest to potrzeba tak silna, tak intensywnie odczuwana, że nie sposób jej zignorować. Czytanie powoduje, że chcemy rozmawiać o literaturze i o reszcie świata, przy czym resztę należy tu rozumieć dosłownie: jako coś, co zostaje, gdy odejmiemy od rzeczywistości jej istotną część, gdy usuniemy spod niej fundament, na którym się wspiera. Tak, tak, właśnie to chcę powiedzieć: fundamentem świata jest według mnie literatura?.
Ze wstępu Grzegorza Jankowicza

Szczegóły produktu

AutorJankowicz Grzegorz
Wymiary12.5x19.5cm
wydawcaKsiążkowe Klimaty
isbn9788364887567
Liczba stron380
Seria cykluZ INNEJ STRONY
OprawaMiękka ze skrzydełkami
PodytułRozmowy o literaturze i reszcie świata
Kod paskowy9788364887567
Rok wydania2016
Językipolski

Opinie o produkcie


{